Pałac Kultury i Nauki

0
526
Rate this post

Pałac Kultury i Nauki

Najwyższy budynek w Polsce, budowla wznosząca się w górę w centrum Warszawy na placu Defilad. Cóż to takiego? Otóż nic innego, jak Pałac Kultury i Nauki, będący własnością miasta stołecznego Warszawa, zarządzany przez spółkę: ,,Zarząd Pałacu Kultury i Nauki” Sp. z o.o.

Obiekt ten powstał jako dar narodu radzieckiego dla Polski, będąc oddanym do użytku w 1955 roku. Powstał na bazie projektu architekta z Rosji, Lwa Rudniewa, który swoich inspiracji, dopatrywał się w chicagowskich i moskiewskich budowlach. Pod względem architektonicznym, jest doskonałą mieszanką art deco, socrealizmu, a także polskiego historyzmu.

Pałac Kultury i Nauki

Czym dziś jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie? Jaką spełnia rolę? Otóż, jest to jeden z największych obiektów, w którym to tętni życie kulturalne i naukowe. Liczne firmy i instytucje użyteczności publicznej, kina, teatry, wyższe uczelnie, kluby sportowe, księgarnie, a także instytucje naukowe. To również, jak i przede wszystkim, siedziba władz Polskiej Akademii Nauk. To właśnie w Pałacu Kultury i Nauki organizowane są od wielu już lat wystawy i targi, ciekawe spotkania z naukowcami i liczne zebrania, w których główną rolę wciąż odgrywa rozwój nauki i kultury.

Pałac Kultury i Nauki

Główne wejście do pałacu znajduje się od strony ulicy Marszałkowskiej, przy którym to mieszczą się dwie rzeźby: Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika, będące doskonałą wizytówką dla tegoż właśnie miejsca. Być w Warszawie i nie odwiedzić Pałacu Kultury i Nauki, to wielka szkoda. Warto więc wybrać się na wycieczkę i postawić na najwyższą jakość kultury, w jednym miejscu.