Veracruz de Ignacio de la Llave czyli stan Veracruz w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych położony jest we wschodniej części kraju i graniczy z takimi stanami jak: Tamaulipas, Oaxaca, Chiapas, Tabasco, San Luis Potosi, Hidalgo, Puebla.
W czasach prekolumbijskich rozwinęły się na tych terenach trzy niezależne cywilizacje. W północnej części stanu żyli Huastekowie; w środkowej części Totonakowie a na południu Olmekowie, ale w późniejszych czasach królowali na tych terenach niepodzielnie Aztekowie.
Hiszpanie na te tereny przybyli już w 1518 roku ( Juan de Grijalva i kilku jeszcze sławnych konkwistadorów), a w 1519 roku przybył sam Hernan Cortez, gdy tylko dowiedział się, że na tych terenach jego rodacy odkryli złoto. W miejscu, gdzie się zatrzymał Cortez założył osadę pod nazwą Vera Cruz czyli Prawdziwy Krzyż. Początkowy opór miejscowej ludności wywodzącej się z Totonaków szybko został zdławiony, a sami Totonakowie dołączyli do Hiszpanów przeciwko odwiecznemu wrogowi Aztekom.
Populacja Indian szybko się zmniejszała w wyniku chorób przyniesionych przez Europejczyków a także z powodu, w jaki byli traktowani (tania siła robocza na powstających plantacjach trzciny cukrowej) a zapotrzebowanie na robotników rosło, więc hiszpańscy osadnicy zaczęli sprowadzać niewolników z Afryki. Cortez założył tu port, który stał się na długie lata oknem na świat Nowej Hiszpanii i do dzisiaj odgrywa ważną rolę w gospodarce kraju.
W stanie Veracruz do dziś jak przed wiekami uprawia się trzcinę cukrową, ale także cytrusy, tytoń, kawę i kukurydzę, a ze zwierząt hoduje się, bydło, trzodę chlewną, kozy i drób, ale to nie rolnictwo przysparza najwięcej zysków; stan Veracruz jest największym ośrodkiem wydobycia ropy naftowej w Meksyku.
Źródło: https://blogdlakonsumenta.pl/jakie-sa-skutki-prawne-orzeczen-trybunalu-konstytucyjnego