Ko Samui, Koh Tao, Koh Phangan

0
4324
Rate this post

(również Koh Samui, lub tylko Samui) to wyspa w Zatoce Tajlandzkiej (Gulf of Thailand) Samui to trzecia, co do wielkości wyspa w Tajlandii po Phuket i Ko Chang, jej obszar wynosi 233 km².Jest częścią archipelagu Samui ( Muu Ko Samui), do którego należy 60 innych wysp, w tym Ko Phangan, Ko Tao, Ko Nang Yuan, Ko Taen i 40 wysp Parku Narodowego Ang Thong. Samui znajduje się 258 mil na południe od  Bangkoku.

W najwęższym miejscu, ma 21 km i w najszerszym miejscu 25 km szerokości.Duża część wyspy pokrywają lasy, które pokrywają górski krajobraz. Najwyższym szczytem jest Khao Kwai Thai o 635 m wysokości w południowo-zachodniej części wyspy. Ko Samui można objechać 51 kilometrową obwodnica,  która biegnie głównie wzdłuż wybrzeża.Promy łączą stolicę wyspy Na Thon z lądem stałym (Surat Thani na kontynencie) jak również z sąsiednimi wyspami (Phangan, Koh Tao, dostępne są polaczenia również z miejscowości Mae Nam i Bo Phut)

Koh Samui – w latach 70 „odkryta“ przez hipisów, miala malo wspólnego z dzisiejsza Samui, turystyka nie istniała, a mieszkańcy wyspy żyli z rybołówstwa i plantacji kokosowych, których produkty są  nawet dzisiaj , po turystyce największym źródłem dochodu . Wyspa eksportuje ponad dwa miliony kokosów miesięcznie – i są uważane za najlepsze w Tajlandii.

Jeszcze w latach 80, Koh Samui była odwiedzana sporadycznie przez turystów. Całonocna podróż pociągiem z Bangkoku do Phunphin , głównego dworca kolejowego w Surat Thani , a następnie co najmniej trzy godziny podróży łodzią do stolicy wyspy , Na Thon , były skomplikowane i bardzo męczące.

Słabo rozwinięta infastruktura turystyczna i uciążliwy dojazd na wyspę skutecznie odstraszały przeciętnego turystę. Nieliczne drewniane domki przy Plaży nie były zbyt komfortowe, a jedynym luksusem był wentylator.

Z czasem wprowadzano klimatyzowane autobusy i promy, budowano infrastrukturę turystyczna. W 1989 roku w północno-wschodniej części wyspy otworzono lotnisko, które umożliwiło masową turystykę na Koh Samui.

Dzięki wygodnemu połączeniu  z Bangkoku (około 70 minut lotu) Koh Samui stalo się łatwo osiągalna ” wyspa marzeń ” dla międzynarodowych biur podróży i ich klientów . Lotnisko obsługuje bezpośrednie loty z Singapuru, Pattaya , Phuket, Krabi i Hong Kongu. Dziś około 1,2 mln turystów z całego świata odwiedza co roku Koh Samui.

Koh Samui

Koh Samui – Piękne plaże, ciepłe, czyste morze i niezliczona ilość wysokich palm kokosowych. Bez wątpienia można ją nazwać rajską wyspą, która ma wiele do zaoferowania nawet wybrednym turystom. Znajdzie się tutaj zaciszna spokojna zatoczka, dla lubiących spokój i naturę, jak i tez długa piękna plaża ze wszelkimi atrakcjami i rozrywkami.

Koh Tao

Wyobraźmy sobie małą tropikalną wyspę z krystalicznie czystą wodą , niesamowitymi miejscami do snorkelowania i nurkowania, dzikiej dżungli w centrum wyspy,  ozdobione palmami romantyczne plaże. Tak mniej więcej wygląda  Koh Tao, mały klejnot na południowym wybrzeżu Tajlandii – nie daleko od Koh Samui.

Koh Phangan

Wyspa jest, w porównaniu do sąsiedniej Koh Samui, lub innych znanych tajskich kurortów wypoczynkowych (Phuket, Pattaya), wciąż znacznie mniej rozwinięta turystycznie i oferuje szereg czystych, cichych, posianych palmami piaszczystych plaż.

Na Koh Phangan odbywa się co miesiąc znane na całym świecie, „Full Moon Party”.