Wat Phra Yai – Big Budda

0
1811
Rate this post

Na północnym wybrzeżu, na malej wysepce połączonej mostem z Koh Samui znajduje się świątynia Wat Phra Yai i słynny Big Budda. Prawdopodobnie najbardziej znany punkt orientacyjny Samui, 12-metrowego złotego Buddę widać już z kilku kilometrów. Zbudowany został w 1972 roku i znajduje się wewnątrz świątyni Wat Phra Yai, czyli Big Budda Temple. Kompleks świątynny zbudowany jest na małej wyspie o nazwie Koh Farn, podłączony groblą do kontynentalnej części Koh Samui.

Schody pilnowane przez mitologicznego węża o nazwie Naga prowadza do platformy widokowej, gdzie można zobaczyć ten ogromny posag z bliska. Z platformy tej rozprzestrzeniają się również wspaniałe widoki na okoliczne plaże i wyspę Koh Phangan.

Kilka lat temu został dodany do statuy koło Dharmy, które reprezentuje nauki Buddy na ścieżce prowadzącej do Oświecenia.

W nocy Big Budda jest oświetlany przez reflektory, a podające światło nadaje jego sylwetce mistyczny wygląd na tle nieba. W okolicy świątyni są kapliczki i wiele innych, mniejszych ozdobnych figurek Buddy.

Przed schodami jest sporo stoisk z pamiątkami, sprzedaż przedmiotów, takich jak ubrania, sztućce, różnego rodzaju pamiątek i amuletów buddyjskich oraz sklepów sprzedających napoje, przekąski i żywność. Buddyści przychodzą do świątyni, aby okazać szacunek Buddzie i prosić o dobre zdrowie, szczęście i bogactwo, dokonując ofiary z owoców, kwiatów, jedzenia lub palenie kadzidełka.

Nie zapominajmy ze wszelkie świątynie są dla Tajów miejscem świętym i uszanujmy to nie zwiedzając takich miejsc w bikini czy bez koszulki, a wchodząc schodami do Big Budda należy zdjąć buty.