Zamek Królewski w Warszawie

0
499
Rate this post

Zamek Królewski w Warszawie

Położony przy placu Zamkowym, wykonany w barokowo-klasycystycznym stylu, początkowo będący rezydencją książąt mazowieckich, potem siedzibą władz I Rzeczypospolitej, następnie rezydencją niemieckiego gubernatora, siedzibą Naczelnika Państwa, od 1926-1939 roku rezydencją Prezydenta RP. Tym właśnie był niegdyś Zamek Królewski w Warszawie, który dziś jest jednym z najpiękniejszych zabytków, jakimi nasz kraj może się w ogóle pochwalić. Choć w trakcie II wojny światowej doszczętnie zniszczony, został on po 1971 roku odbudowany i zrekonstruowany. Dziś jest pomnikiem historii i kultury narodowej. Stanowi funkcje muzealne, jak również i reprezentacyjne.

Zamek Królewski w Warszawa Autor: Witia (Praca własna)
Autor: Witia (Praca własna)

Kiedy powstał? Otóż początki, jakich sięga Zamek Królewski to koniec XII wieku. Wtedy to za panowania księcia mazowieckiego Bolesława II, zbudowano gród drewniano-ziemny z forsą. Wraz z upływającymi wiekami, Warszawa rozkwitała i nabierała coraz większego charakteru. Gród zmieniano, rozbudowywano, przeobrażano, niszczono w trakcie wojny, aż w końcu całkowicie odbudowano i tak stoi po dziś dzień. W nim na przestrzeni wieków, odbyło się wiele ważnych wydarzeń historycznych, w nim przebywały znane osobistości, tam toczyły się liczne dyskusje i ważne dla Polski rozmowy.

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Dziś Zamek Królewski w Warszawie jest pięknym muzeum, do którego każdego dnia przybywają rzesze turystów z Polski i z zagranicy. Znajdują się tam między innymi insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego, Łańcuch Orderu Orła Białego, Miecz ceremonialny Orderu Świętego Stanisława, czy chociażby berło z akwamarynu i urna z sercem Tadeusza Kościuszki.