Morelos

0
1480
Rate this post

Stan Morelos leży w środkowej części Meksykańskich Stanów Zjednoczonych. Graniczy ze stanami Meksyk, Puebla i Guerrero. Stolicą Morelos jest miasto Cuernavaca.
Naukowcy uważają, że pierwsi ludzie na tych terenach pojawili się już około 2 tysiące lat przed naszą erą. Pierwszą wielką cywilizacją byli Toltekowie a ostatnią przed przybyciem białego człowieka Aztekowie.
Hiszpanie przybywają na te tereny w 1521 roku a w dwa lata później Gonzago de Sandoval osiedla się tutaj już na stałe. W kilka lat później przybywają franciszkanie, aby nieść ?dzikusom? Dobrą Nowinę. Tak jak w innych regionach, do których dotarli biali ludzie populacja Indian szybko maleje ze względu na przywiezione przez Europejczyków nieznane tym ludziom choroby, na które są kompletnie nieodporni i złe traktowanie przez hiszpańskich osadników. Rozrastające się plantacje potrzebują rąk do pracy, więc osadnicy zaczynają sprowadzać czarnych niewolników do pracy.
Stan swoją nazwę wziął od nazwiska księdza Jose Morelosa, który był przywódcą tutejszych rebeliantów w wojnie o niepodległość Meksyku a który został przez rojalistów pojmany i skazany na karę śmierci. Nawet po uzyskaniu przez Meksyk niepodległości tereny te były nękane ciągłymi walkami o władzę między liberałami a konserwatystami.Dopiero dwudziesty wiek przyniósł stabilizację i rozwój stanu, który z rolniczego zaczął się przeistaczać w ośrodek przemysłowy, chociaż nie przestał być jednym z najważniejszych ośrodków rolniczych w kraju.