Oaxaca

0
1379
Rate this post

Oaxaca to położony na południu Meksykańskich Stanów Zjednoczonych, który graniczy z Guerrero, Puebla, Veracruz i Chiapas.
Archeolodzy znaleźli dowody na to, że na terenach obecnie zajmowanych przez stan Oaxaca ludzie byli obecni już około 11 tysięcy lat przed naszą erą, a co za tym idzie jest to jedna z najwcześniej zamieszkanych części tego kraju. Obecne tutaj były kultury Olmeków, Quiche, Zapoteków i oczywiście Azteków.
Nowożytna historia tego regionu zaczyna się na początku szesnastego wieku, kiedy do amerykańskiego lądu dotarli Hiszpanie. Na początku Cortez szukał w śród miejscowych ludów sprzymierzeńców do pokonania Azteków, ale już wkrótce najeźdźcy podporządkowali sobie miejscowych Indian i zaczęła się hiszpańska ekspansja na tych terenach. Ludzie Corteza zapoczątkowali uprawę trzciny cukrowej i pszenicy i mimo, że siła robocza w postaci miejscowych Indian znacznie malała z powodu braku odporności na europejskie choroby, głód i złe traktowanie przez ?panów? to region jednak rozwijał się gospodarczo. Na dużą skalę wyrabiano także w tym regionie jedwab a handel tym towarem znacznie przyczynił się do rozwoju regionu. W dzisiejszych czasach stan Oaxaca w dalszym ciągu jest stanem, w którym najważniejsze jest rolnictwo. Zaczyna się rozwijać rybołówstwo a także w dużych ilościach są tu poławiane krewetki.
Nie bez znaczenia dla gospodarki jest też turystyka: Oaxaca ma do zaoferowania wspaniałe długie i czyste plaże i ośrodki dla uprawiania sportów wodnych i nurkowania a na pamiątkę z pobytu w tym stanie można sobie przywieźć piękne ręcznie robione ceramiki z czarnej gliny.