Mogilno

0
1713
Rate this post

Podstawowe informacje:
Miasto powiatowe (ok. 12 900 mieszk.) na Kujawach, nad Jez. Mogileńskim, ok. 30 km na pn. wsch. od Gniezna. Przemysł maszynowy, drzewny, spożywczy. Węzeł kolejowy. Mogilno zachęca do przyjazdu nie tylko bardzo starą historią, ale również pięknym położeniem nad Jeziorem Mogileńskim, które łączy się z Jeziorem Wiecanowskim (plaża i kąpielisko, pole namiotowe.).

Historia:
Gród historyczny, osadnictwo sięga czasów kultury łużyckiej. Mogilno powstało wzdłuż drogi do klasztoru i do dziś ma formę ulicówki z owalnicowym poszerzeniem pośrodku. W 1065 r. Bolesław Śmiały wzniósł tu na wzgórzu kościół i klasztor Benedyktynów, jedną z najpiękniejszych budowli romańskich w Polsce. Przyklasztorna osada otrzymała prawa miejskie w 1398 r. W czasie okupacji hitlerowskiej masowe egzekucje (ok. 1100 osób), upamiętnione mauzoleum na cmentarzu.

Ciekawe miejsca:

Kościół
Kościół św. Jana, d. Benedyktynów, pierwotnie romański, przebudowany w gotyku w XV i XVI w., w latach 1760-97 otrzymał formę barokową. Z zewnątrz zwraca uwagę barokowa fasada. W podziemiach zachowały się krypty, pozostałość romańskiego opactwa; jedna, sklepiona krzyżowo, wsparta na filarze, inna ze zrekonstruowanym ołtarzem romańskim. Trzynawowe wnętrze ma sklepienia gwiaździste, a w nawach bocznych kryształowe. Wyposażenie wnętrza rokokowe i rokokowo-klasycystyczne z końca XVIII w. W podziemiach ekspozycja archeologiczna.
Stojący obok gotycki klasztor z XI w. został całkowicie przebudowany w baroku. Przed kościołem pomnik św. Wojciecha.
Bliżej centrum późnogotycki jednonawowy kościół św. Jakuba z XVI w. Wyposażenie wnętrza głównie rokokowe z XVIII w. Przed kościołem drewniana dzwonnica z XVIII w. przebudowana w XIX w.

Znani ludzie związani z miastem:
Na cmentarzu grób ks. Piotra Wawrzyniaka (1849-1910), który był w Mogilnie proboszczem. Ksiądz Piotr Wawrzyniak, ekonomista, działacz spółdzielczy, patron Związku Spółek Zarobkowych, zasłużył się w walce z germanizacją Wielkopolski.