Meksyk (Mexico)

0
1114
Rate this post

Jest to stan położony w południowo- środkowej części Meksykańskich Stanów Zjednoczonych graniczący na północy ze stanem Hidalgo, na wschodzie ze stanami Tlaxcala i Puebla, na południu z Morelos i Guerrero a na zachodzie z Michoacan.
Na tych terenach ślady działalności ludzkiej pochodzą z okresu 5 tysięcy lat przed naszą erą. Największe cywilizacje stworzyli na tych terenach Olmekowie, Toltekowie, Aztekowie.
Po przybyciu Hiszpanów do Ameryki, najeźdźcy zniszczyli miasto Azteków a jego mieszkańcy prawie całkowicie wyginęli z powodu walk, głodu (długotrwałe oblężenie) i chorób. Już w 1523 roku na tych terenach osiedlają się zakony franciszkanów, dominikanów i jezuitów, które z polecenia Kościoła Rzymskokatolickiego prowadzą akcję nawracania Indian na chrześcijaństwo. Oprócz nowej religii i kultury Europejczycy przywożą ze sobą nowe choroby, na które tutejsi ludzie są kompletnie nie odporni i populacja rdzennych mieszkańców dzisiejszego Meksyku z 2 milionów spada do 200 tysięcy w ciągu jednego zaledwie stulecia.
Po różnych historycznych zawirowaniach za dyktatorskich rządów Diaza zaczął lepszy okres gospodarczy dla stanu Meksyk: wybudowano wtedy nowe połączenia kolejowe i drogowe.
Ekonomia tego stanu opiera się w znacznej mierze na górnictwie i przemyśle. Najważniejsze gałęzie przemysłowe to: przemysł samochodowy, chemiczny, tekstylny, maszynowy, spożywczy. Wielkie koncerny światowej marki mają tu swoje zakłady produkcyjne na przykład Ford, Nissan czy Motorola.
Dużą wagę przywiązuje się także w tym stanie do turystyki: powstało tu aż dziewięć parków narodowych, a głównymi atrakcjami są jeziora utworzone w wulkanicznych kraterach a także ruiny azteckiego miasta religijnego.