Fitness & kulturystyka

0
302
Rate this post

Fitness

Fitness inaczej rodzaj gimanstyki dla zdrowia dla zdrowia. Do Polski fitness dotarł w roku 1981. Prekursorem tej formy rekreacji była Hanna Fidusiewicz, niegdyś znana gimnastyczka, absolwentka AWF w Warszawie. To właśnie ona, jako pierwsza Polka ukończyła doskonały kurs fitnessu w Paryżu. Początkowo prowadziła zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 1983 roku otworzyła pierwszy fitness klub – Fitness Klub „POD SKOCZNIĄ” w Warszawie. Strongman zakres usług klubu był raczej wąski, ograniczał się do zajęć przy muzyce. Mimo tego frekwencja była ogromna.

Kulturystyka

Dyscyplina sportu amatorska lub zawodowa. Polega na ćwiczeniu ciała podczas treningu. Wywodzi się z treningu siłaczy i zapaśników z drugiej połowy XIX w. Za prekursora bodybuilding uważa się niemieckiego kulturystę Eugena Sandowa, który występował z pokazami cyrkowymi w różnych krajach na przełomie XIX i XX w. Kulturystyka jako dyscyplina sportowa wyodrębniła się pod koniec lat 40. w USA za sprawą braci Weider, którzy w 1946 założyli IFBB. Od 1970 organizowane są również zawody kobiece.

Podczas zawodów oceniany jest wygląd zawodników (symetria umięśnienia, separacja mięśni, pozy, poszczególne partie).Jednym z najsłynniejszych kulturystów jest Ronald Coleman. Jego kariera rozpoczęła się od zdobycia w kwietniu 1990 tytułu mistrza Teksasu. W 1991 zdobył mistrzostwo świata amatorów w kategorii ciężkiej (w Katowicach) , dzięki czemu otrzymał kartę zawodowca. Jego największy sukces to ośmiokrotne zdobycie tytułu Mr. Olympia.Rozwojem kulturystyki na świecie kieruje Międzynarodowa Federacja Kulturystyki (IFBB), natomiast w Polsce od 1988 istnieje Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego.