5/5 - (1 vote)

Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Podróżowanie to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na życie. Pozwala zregenerować siły, „wyczyścić” nasz mózg z codziennych trosk, poznać inne kultury, nie wspominając już o kuchni. Tyle, że trzeba mieć na to pieniądze.

Oczywiście wielu z nas posiada już wiedzę, w jaki sposób zminimalizować koszty podróżowania. Sprawnie poruszamy się po internetowych ofertach noclegów, umiemy oszukiwać algorytmy kupując najtańsze bilety na samoloty i wybierać restauracje, które nie mają gwiazdek Michelina, a serwują jedzenie, do którego śmieją nam się nie tylko oczy, ale także żołądki. Ale nie oszukujmy się, to też kosztuje. Trzeba na to zapracować, a później tak umiejętnie zarządzać oszczędnościami, aby przyniosły one dochód i były do naszej dyspozycji w odpowiednim momencie.

Dobra alternatywa

Można to zrobić zakładając lokatę bankową, na której umieszczamy zaoszczędzone pieniądze, ale z kilku powodów lepszym sposobem jest zakup obligacji skarbowych.

Obligacje tego typu są emitowane przez Skarb Państwa, co oznacza, że są bezpieczne. Ryzyko oczywiście istnieje – mieliśmy w historii bankructwa kilku państw – ale powiedzmy sobie szczerze, że to ryzyko jest naprawdę minimalne i właściwie nie musimy się nim zajmować. No, chyba, że jakiś diabeł podpowie nam, aby kupić obligacje krajów znajdujących się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Tylko po co to robić, skoro godziwy procent uzyskamy z polskich obligacji?

Ich zakup jest bardzo prosty. Wystarczy założyć sobie konto maklerskie w banku – większość świadczy taką usługę – a następnie wybrać odpowiednią serię obligacji i wpłacić pieniądze na nasze konto. O resztę nie musimy się już trapić.

Zerwanie depozytu? Spora uciążliwość

Jeśli uznać, że ryzyko związane z lokatą bankową i obligacjami skarbowymi jest niemal takie samo, to już wygoda inwestowania w skarbówki jest znacznie większa. Po pierwsze, łatwiej w ten sposób oszczędzać mniejsze kwoty, bo nic nie stoi na przeszkodzie, aby co miesiąc dokupować obligacje, przeznaczając na ten cel comiesięczną nadwyżkę finansową. W wypadku lokaty bankowej ten proces jest trudniejszy, bo większość depozytów ma zamkniętą formę, to znaczy wpłacamy określoną kwotę na określony czas. Można oczywiście skorzystać z konta oszczędnościowego, dość powszechnego w ofertach bankowych, ale oprocentowanie na nim jest niewielkie.

A propos oprocentowania. W tym też przejawia się wyższość obligacji skarbowych nad depozytem bankowym. Skarbówki są oprocentowane wyżej, natomiast większość depozytów ledwie dogania poziom inflacji. Zgromadzone na nich pieniądze nominalnie rosną, ale w praktyce tracą na wartości.

I jeszcze jeden bardzo istotny szczegół. Powiedzmy, że nagle pojawiła się niebywale tania oferta wyjazdu w bardzo atrakcyjne miejsce za bardzo małe pieniądze. W tej sytuacji musimy skorzystać z naszych oszczędności szybciej niż zakładaliśmy, a więc na przykład po sześciu, a nie dziewięciu miesiącach. Jeśli te pieniądze spoczywają w banku, to możemy je oczywiście natychmiast wypłacić, ale nie dostaniem odsetek, które teoretycznie narosły przez pół roku. Dostaniemy dokładnie tyle, ile wpłaciliśmy, nawet jeśli wypłata następuje na przykład dwadzieścia cztery godziny przed terminem zapadalności. W wypadku obligacji skarbowych jest dokładnie odwrotnie.

Nota Prawna – Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny i nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowy.

Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.

Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat.

Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.